~ Violete Africane ~

~~ Forum Dedicat Violetelor Africane ~~

AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Frunze puse la prins

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Aricica

Numarul mesajelor : 142
Data de inscriere : 18/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Mier Iun 20, 2007 5:36 pm

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
diana

Numarul mesajelor : 11
Varsta : 40
Data de inscriere : 16/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Mier Iul 11, 2007 9:53 pm

Voi ce metode aveti cu frunzele puse la prins? Le puneti mai intai in apa sau direct in pamant? Ma intereseaza asta deoarece incerc sa gasesc cele mai usoare cai de inmultire si bineinteles cele mai eficiente! Pana acum am remarcat ca metoda mea (frunze puse direct in pamant) are o eficienta de cca 80%..poate mai mult chiar. Intampin unele probleme cu variegatele. De ce oare? alien
Sus In jos
Bogdan
Admin

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 07/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Mier Iul 11, 2007 10:58 pm

Variegatele sunt mai predispuse la putrezire, datorita variegatiei. Nu fac asa bine fotosinteza.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://violeteafricane.forumz.ro/
Aricica

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 13, 2007 11:45 am

Eu am observat ca cele puse la prins in apa, se prind mai usor. Adica fac mustati/radacini dupa cca 2 saptamani (max 3) si apoi cand le pun in pamant se prind toate si fac pui imediat (in urmatoarele 2 saptamani).

In schimb frunzele de vio puse la prins direct in pamant au mers mai greu.
Am pus la prins cca 20 frunze la jumatatea lunii mai (14.05) si abia de cateva zile au inceput sa iasa puisorii, adica frunze mici mici si asta doar la 8 dintre ele. Nu mai spun ca am pierdut 2 din ele (2 frunze au putrezit in pamant).

In concluzie, pun la prins in paharute cu foarte putina apa si apoi peste 2 saptamani, cand au deja mustati, le pun in pamant, in paharutze mici de plastic. Prin aceasta metoda, reusita a foat mereu in procent de 100%.
Sus In jos
diana

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 13, 2007 12:36 pm

Pana acum mi-a fost teama sa incerc metoda cu inradacinarea in apa dar cred ca m-ai convins, Aricica! Intr-adevar dureaza mai mult pana apar frunzulitele la cele puse direct in pamant Sad ..nu stiu la voi, la mine chiar si cateva luni alien
Sus In jos
Mignon

Numarul mesajelor : 54
Varsta : 46

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 13, 2007 12:48 pm

Si la mine tot asa, cateva luni bune. Credeam ca numai frunzulitele puse de mine la prins in turba sunt in stare de asemenea "performanta"... Rolling Eyes
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului https://s72.photobucket.com/albums/i179/Mignon72/?start=0
anamaria

Numarul mesajelor : 112
Varsta : 44
Data de inscriere : 15/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 13, 2007 1:04 pm

Eu am observat ca frunzulitele puse in apa se cam "indoaie"... ma rog se stramba. Si apoi cand le pui in pamant la unele e destul de greu sa le gasesti pozitia perfecta. Mi s-a intamplat sa mai si putrezeasca....
Din experienta mea, pana acum, preferam sa le pun in pamant si cu ceva in "cap". 100% sigura metoda (la mine).
Acum nu stiu ce sa mai fac... pentru ca m-am "dotat" cu in care acum trei sau patru saptamani am pus frunzulite de streptocarpusi si una de violeta. Si cam la o saptamana le-am gasit fierte. La propriu fierte.
Cumparasem doua astfel de propagatoare, unul special pentru niste frunzulite de violete pe care le astept Wink . Insa acum mi-e teama sa-l mai folosesc... E extrem de practic, ocupa loc putin, se pot suprapune in fata geamului doua sau trei... Dar or fi bune? A folosit cineva?
Ma intreb o fi fost foarte cald si ar fi murit oricum.... sau chestia asta chiar nu-i buna de nimic...
Sus In jos
Aricica

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 13, 2007 1:12 pm

anamaria, vara pe canicula asta, nu e indicat sa folosesti propagatoarele. Nu fac decat sa "fiarba" frunzele puse la prins. Caldura prea mare (arsita) ajunge sa fiarba literalmente apa ce se aduca sub forma de condens pe peretii vasului... iar apa fiarta dar neracita Smile nu prieste plantelor Smile.
Propagatoare folosesc de toamna pana primavara. Vara las frunzele sau butasii de orice fel sa se prinda in aer liber, fara caciulite pe cap si fara propagatoare.
Sus In jos
anamaria

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 13, 2007 1:21 pm

Wink

Ei vezi....nu m-am gandit cand le-am pus.... Acuma stiu...
Sus In jos
Hariclea

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 34
Data de inscriere : 10/07/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Mar Iul 17, 2007 11:38 am

si eu pun frunzele direct in pamant pentru ca daca astept sa dea puisorul in apa imi e greu sa il pun in pamant fara sa il deranjez...
ana-maria, dar ce dotata esti, draga mea! lol!
Sus In jos
anamaria

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Mar Iul 17, 2007 12:57 pm

Da, Hariclea, insa prima experienta a fost neplacuta. Insa din toamna le voi pune la lucru. Promit!
Sus In jos
alegria

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 37

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Iul 22, 2007 1:18 pm

diana a scris:
Pana acum mi-a fost teama sa incerc metoda cu inradacinarea in apa dar cred ca m-ai convins, Aricica! Intr-adevar dureaza mai mult pana apar frunzulitele la cele puse direct in pamant Sad ..nu stiu la voi, la mine chiar si cateva luni alien
eu cred , ca in cazul propagarii frunzei direct in pamant ,o variabila esentiala este natura substratului( in cazul unui substrat poros , f. afanat , apar primele frunze in 4 sapatamani).
desigur aici mai intervine si calitatea luminii si temperatura care trebuie sa fie constanta si corelata cu luminozitatea.
pentru mine propagarea in pamant a dat rezultate similare cu propagarea in apa flower
Sus In jos
Bogdan
Admin

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 07/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Iul 22, 2007 1:21 pm

Eu le pun direct in pamant si ies repede puii (4-6 saptamani).
In apa le prind mai greu, pt ca mereu imi mor la transferarea in pamant Embarassed
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://violeteafricane.forumz.ro/
alegria

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 37

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Iul 22, 2007 1:25 pm

adevarul e ca si eu pierd mai multe frunze in cazul propagarii in apa. depinde cred si de perioada de propagare.
in luna mai anul acesta am pus frunze in pamant( vreo 20 la nr) si n-am pierdut niciuna . am pus si 13 frunze in apa si am pierdut 4 . noros ca am pus mai multe de acelasi fel.
o fi fost nr cu ghinion geek
Sus In jos
vernil

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 30/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Iul 22, 2007 1:46 pm

La mine s-au topit cateva frunze si sunt trista. Tocmai de aceea am plecat prin magazine, sa achizitionez alte flori pale
Sus In jos
biop2007

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 39
Data de inscriere : 24/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Joi Iul 26, 2007 8:33 am

Eu pun frunzele in apa, de fiecare data, si le transfer cand radacinile sunt suficient de dezvoltate. Nu am pierdut niciuna pana acum Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.bioproduct.ro
sicamin

Numarul mesajelor : 40

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Joi Iul 26, 2007 12:24 pm

Si la mine au murit 6 frunze care incepuse deja sa faca radacinute. Crying or Very sad Nu le-am tinut la soare si a fost racoare unde le-am pus.
Sus In jos
vernil

Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 30/06/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Joi Iul 26, 2007 4:18 pm

Atunci se adevereste ceea ce stiam, ca pe caldura nu se poate inmulti nici o plantuta, mai putin dragele de hoya tongue
Sus In jos
Aricica

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 27, 2007 11:06 am

Draga sicamin, pe canicula, frunzele de vio (si de gloxinie) se prind mai bine daca le pui intai in apa sa faca mustati si abia dupa aceea le pui in pamant. In felul acesta, nu se deshidrateaza, isi trag apa necesara si formeaza mustati in 2 max 3 saptamani si mai apoi le poti pune linistita in pamant. Se vor prinde toate.
La mine, aceasta metoda a fost intotdeauna cea cu sanse maxime de reusita.
E drept ca am folosit si metoda cu frunzele de violete puse direct in pamant. Primisem peste 20 de frunze diferite si nu le puteam identifica daca le puneam la gramada pe toate in pahare cu apa... iar ca sa le pun cate una in pahar sa etichetez paharul, nu a s fi dispus de loc suficient pentru 20 de pahare Smile.... Smile Asa ca atunci am procedat la plantarea frunzelor direct in pamant. In afara faptului ca mi s-au lungit urechile asteptand peste 2 luni sa vad un varf de frunzulitza scotand capu' din pamant, am pierdut 2 frunze, caci nu le-a placut ceva...
Oricum sa stai sa astepti cca 70 de zile sa vezi daca s-au prins, mi se pare foarte mult...
So metoda mea preferata ramane cea cu prinsul in apa (de preferinta pahare transparente de plastic) . Smile
Sus In jos
sicamin

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 27, 2007 3:58 pm

Aricica draga, nu le aveam in pamant ci in paharute de plastic de unica folosinta. Incepuse sa aiba" mustati" si chiar ma bucuram ca mi se va inmulti colectia de violete. Nu erau cele de la tine,si acelea au inceput sa faca radacini dar sant bine.
Sus In jos
Aricica

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 27, 2007 5:07 pm

sicamin a scris:
Aricica draga, nu le aveam in pamant ci in paharute de plastic de unica folosinta...

Pai si cum de le-ai pierdut? S-au inmuiat asa din senin? s-a evaporat apa sau a putrezit petiolul???
Sus In jos
sicamin

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Vin Iul 27, 2007 6:18 pm

Aricica ,aveau apa si nici nu stateau la soare, dar s-au muiat toate 6. Eu le aveam cate 2 in pahar,ca erau la fel. Nici nu au fost stresate ca le primisem de aici din oras ,deci cum le-am primit le-am pus in apa.
Sus In jos
Aricica

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Iul 29, 2007 10:20 am

Imi pare tare rau pentru pierderea ta. Crying or Very sad
Chiar nu inteleg ce s-a intamplat cu frunzele de s-au inmuiat asa...
Cat de curand voi avea si eu alte frunze de dat... asa ca fii pe receptie... si poate compensam cumva pierderea acelor frunze. Smile
Sus In jos
Arianna

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 01/08/2007

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Aug 05, 2007 6:47 pm

Sus In jos
diana

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   Dum Aug 05, 2007 8:19 pm

Ariana, frunzulitele tale sunt puse direct in pamant sau le-ai plantat dupa inradacinare?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Frunze puse la prins   

Sus In jos

Frunze puse la prins
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~ Violete Africane ~ :: Îngrijirea violetelor :: Experiența voastră-
Mergi direct la: